Bash Pagina 104: Diferență între versiuni
Sari la navigare
Sari la căutare
Admin (discuție | contribuții) |
Admin (discuție | contribuții) |
||
| (Nu s-a afișat o versiune intermediară efectuată de același utilizator) | |||
| Linia 3: | Linia 3: | ||
|+ Lista semnalelor Linux | |+ Lista semnalelor Linux | ||
|- | |- | ||
! | ! Nume Semnal !! Număr !! Descriere | ||
|- | |- | ||
| SIGHUP || 1 || Hangup detectat pe terminal sau procesul de control | | SIGHUP || 1 || Hangup detectat pe terminal sau procesul de control | ||
| Linia 14: | Linia 14: | ||
|- | |- | ||
| SIGABRT || 6 || Abort | | SIGABRT || 6 || Abort | ||
|- | |||
| SIGBUS || 7 || Eroare de bus | |||
|- | |- | ||
| SIGFPE || 8 || Eroare de aritmetică (ex: împărțire la 0) | | SIGFPE || 8 || Eroare de aritmetică (ex: împărțire la 0) | ||
|- | |- | ||
| SIGKILL || 9 || Terminați imediat procesul | | SIGKILL || 9 || Terminați imediat procesul | ||
|- | |||
| SIGUSR1 || 10 || Semnal definit de utilizator 1 | |||
|- | |- | ||
| SIGSEGV || 11 || Eroare de segmentare | | SIGSEGV || 11 || Eroare de segmentare | ||
|- | |||
| SIGUSR2 || 12 || Semnal definit de utilizator 2 | |||
|- | |- | ||
| SIGPIPE || 13 || Broken pipe | | SIGPIPE || 13 || Broken pipe | ||
| Linia 27: | Linia 33: | ||
| SIGTERM || 15 || Terminați procesul | | SIGTERM || 15 || Terminați procesul | ||
|- | |- | ||
| | | SIGSTKFLT || 16 || Fault stivă | ||
|- | |- | ||
| SIGCHLD || 17 || Proces copil schimbat | | SIGCHLD || 17 || Proces copil schimbat | ||
| Linia 43: | Linia 47: | ||
| SIGTTOU || 22 || Ieșire terminal background | | SIGTTOU || 22 || Ieșire terminal background | ||
|- | |- | ||
| | | SIGURG || 23 || Condiție urgentă socket | ||
|- | |- | ||
| | | SIGXCPU || 24 || Limita CPU depășită | ||
|- | |- | ||
| | | SIGXFSZ || 25 || Dimensiune fișier depășită | ||
|- | |- | ||
| SIGVTALRM || 26 || Expirare timer virtual | | SIGVTALRM || 26 || Expirare timer virtual | ||
|- | |- | ||
| | | SIGPROF || 27 || Expirare timer profilare | ||
|- | |- | ||
| SIGWINCH || 28 || Schimbare dimensiune fereastră | | SIGWINCH || 28 || Schimbare dimensiune fereastră | ||
| Linia 67: | Linia 63: | ||
| SIGPWR || 30 || Power failure restart | | SIGPWR || 30 || Power failure restart | ||
|- | |- | ||
| | | SIGSYS || 31 || Eroare sistem | ||
|} | |} | ||
Versiunea curentă din 30 octombrie 2024 19:44
Semnale
| Nume Semnal | Număr | Descriere |
|---|---|---|
| SIGHUP | 1 | Hangup detectat pe terminal sau procesul de control |
| SIGINT | 2 | Interrupere de la tastatură (CTRL+C) |
| SIGQUIT | 3 | Quit de la tastatură |
| SIGILL | 4 | Instrucțiune ilegală |
| SIGABRT | 6 | Abort |
| SIGBUS | 7 | Eroare de bus |
| SIGFPE | 8 | Eroare de aritmetică (ex: împărțire la 0) |
| SIGKILL | 9 | Terminați imediat procesul |
| SIGUSR1 | 10 | Semnal definit de utilizator 1 |
| SIGSEGV | 11 | Eroare de segmentare |
| SIGUSR2 | 12 | Semnal definit de utilizator 2 |
| SIGPIPE | 13 | Broken pipe |
| SIGALRM | 14 | Alarm clock |
| SIGTERM | 15 | Terminați procesul |
| SIGSTKFLT | 16 | Fault stivă |
| SIGCHLD | 17 | Proces copil schimbat |
| SIGCONT | 18 | Continuare proces (după oprire) |
| SIGSTOP | 19 | Opriți procesul |
| SIGTSTP | 20 | Stop de la tastatură (CTRL+Z) |
| SIGTTIN | 21 | Intrare terminal background |
| SIGTTOU | 22 | Ieșire terminal background |
| SIGURG | 23 | Condiție urgentă socket |
| SIGXCPU | 24 | Limita CPU depășită |
| SIGXFSZ | 25 | Dimensiune fișier depășită |
| SIGVTALRM | 26 | Expirare timer virtual |
| SIGPROF | 27 | Expirare timer profilare |
| SIGWINCH | 28 | Schimbare dimensiune fereastră |
| SIGIO | 29 | I/O disponibil |
| SIGPWR | 30 | Power failure restart |
| SIGSYS | 31 | Eroare sistem |
Aceste semnale sunt utilizate frecvent în gestionarea și controlul proceselor în sistemele UNIX/Linux. Semnalele pot fi capturate și gestionate în scripturi Bash prin comanda `trap`, permițând scriptului să răspundă la evenimente precum închiderea (SIGTERM) sau întreruperea (SIGINT).